Категорія
Інновації
Дата

Безкоштовно увійти в IT. Мінцифри запустило пробний проєкт перенавчання українців на айтішників. Хто заплатить

3 хв читання

Безкоштовно увійти в IT. Мінцифри запустило пробний проєкт перенавчання українців на айтішників. Хто заплатить /Shutterstock

Shutterstock

На початку червня уряд анонсував масштабну програму стипендій для 60 000 українців, які хочуть отримати професію в IT. Загальний бюджет – 1,8 млрд грн. Проте витрачати гроші держава не поспішає. Перший крок – пілотний проєкт IT Generation під егідою Мінцифри, куди вже набирають перших учнів. Як це працюватиме та хто заплатить.

IT Generation – програма безкоштовного навчання для світчерів – людей, що хочуть перейти в IT з інших галузей. Вимог до кандидатів небагато: вік від 21 до 60 років, бажано знати англійську мову на середньому рівні B1. Головна умова – не бути студентом вишу й не мати досвіду роботи в IT-галузі.

Перший етап пілоту – у липні зібрали заявки від шкіл, які навчатимуть світчерів. Набір слухачів почався у серпні. Спершу планують набрати тисячу студентів, далі – ще 2000, повідомив під час презентації міністр цифрової трансформації Михайло Федоров. Відбиратимуть кандидатів самі it школи україни.

Після тестування пілоту його мають масштабувати на всю країну державним коштом. Йдеться про урядову грантову програму «Старт в ІТ», яку напередодні анонсував премʼєр-міністр Денис Шмигаль.

Держава планувала витратити 1,8 млрд грн на перенавчання 60 000 українців на ІТ-спеціальності. Максимальний розмір стипендії – 30 000 грн. Поки це проєкт з попередньо озвученим бюджетом, гроші держава не виділяла. Проте пілот на 3000 людей фінансуватимуть за рахунок міжнародних донорів – однієї з найбільших криптобірж світу Binance. Компанія виділить на гранти $1 млн, повідомила Community Manager Binance Ukraine Анжеліка Грохольська.

Студент отримує грант від Binance і оплачує навчання самостійно, уточнили у Мінцифри. Половину суми школа отримає на початку програми, іншу – після випуску спеціаліста. Вартість навчальної програми має бути не більше $250 на місяць та не перевищувати $1000 за повний курс, уточнили пізніше у Binance.

Які професії пропонують майбутнім світчерам

У IT Generation є програми для технічних і нетехнічних спеціалістів. Учасникам пропонують опанувати блокчейн-розробку, FrontEnd, QA, JavaScript, Python, Java.

На нетехнічних програмах навчатимуть майбутніх проєктних і продуктових менеджерів, спеціалістів із UX/UI-дизайну, диджитал-маркетологів, бізнес-аналітиків та HR.

Що відбувається на ринку

Наразі в українському IT працює близько 285 000 спеціалістів. Чи загрожує ринку різкий наплив недосвідчених кандидатів? Навряд. «Успіхом буде вважатись, якщо 90% студентів успішно закінчать навчання», – відповів Forbes Федоров.

Навчальні програми IT Generation розраховані на 2–6 місяців. Тож перші випускники почнуть шукати роботу щонайменше наприкінці жовтня. Терміни масштабування на всю країну не називають – потрібно допрацювати законодавство. 

Конкретних планів з працевлаштування автори IT Generation не озвучують. Команда проєкту сподівається, що 80–90% студентів зможуть знайти роботу. Загалом планується навчити від 30 000 до 60 000 світчерів, скорегував заяви уряду Федоров.

Як податися на навчання

Прийом заявок від студентів стартував 8 серпня й триватиме два тижні. Щоб подати заявку потрібно:

- обрати школу на сайті IT-Generation;

- на сайті школи обрати курс та оформити заявку на участь у навчанні;

- чекати на схвалення заявки від школи;

Для програми IT-Generation відібрали 23 IT-школи, зокрема A-Level, ITEA, Beetroot, IAMPM, GoIT, ProgAcademy та інші.

Попит на світчерство зріс із перших місяців війни. У тому числі за рахунок українок, що вирішили знайти нову професію, рятуючись за кордоном. Середні зарплати для початківців з досвідом до двох років навіть на кілька доларів вищі від січневих – $824, свідчать дані профільного сервісу Djinni. Охочих знайти роботу побільшало вдвічі, до майже 16 000 осіб, а інтерес рекрутерів до початківців знизився втричі.

Шукачів роботи більше за вакансії не тільки серед починаючих айтівців. У травні відкритих позицій в індустрії було майже вдвічі менше, ніж айтівців, що шукають роботу. У червні тенденція аналогічна.

Після першого шоку воєнного часу українські компанії поступово відновлюють заморожений найм. Масла у вогонь додають масові скорочення у технологічних гігантів – Netflix, Klarna, Redfin та ін. Нещодавній приклад – Tesla, що вмить вирішила звільнити 200 співробітників. «IT-спеціалісти все ще у шаленому дефіциті», – запевняє в інтерв’ю Forbes співзасновник сервісу вакансій Jooble Роман Прокофъев. 64% керівників технологічних компаній кажуть, що знайти кваліфікованих працівників стало навіть важче, свідчить червневе опитування CNBC.

Оновлено 9 серпня, до тексту доданий список відібраних шкіл та умови участі у програмі.

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Попередній слайд
Наступний слайд
Головний журнал 2024 року вже у продажу

Замовляйте з безкоштовною доставкою по Україні